Osuszanie i renowacja

W starych, zabytkowych domach często pojawia się wilgoć, która jest niebezpieczna dla ich konstrukcji i zagraża bezpieczeństwu osób zamieszkujących te budynki. Pierwszym etapem w pozbyciu się tego problemu jest osuszanie budynków, które musi być wykonane z zastosowaniem odpowiednich, skutecznych środków. Wybrana metoda powinna być dostosowana do ilości wykonywanych prac oraz uwzględniać przyczyny pojawienia się wilgoci.

Najczęściej wykorzystywany sposób to odkopanie zawilgoconych w piwnicy ścian i zostawienie ich w tym stanie do momentu wyschnięcia. Czas trwania tego procesu może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, jest więc niezwykle czasochłonny. Można go jednak przyspieszyć, pozbywając się starych izolacji oraz tynków. Aby sprawić, by działania te były bardziej skuteczne, warto wywiercić w ścianach małe otwory i wypełnić je zaprawą, kiedy ściany wyschną. Dobrze dobrana zaprawa powoduje, że budynek jest zabezpieczony przed działaniem wody i zapobiega powstaniu podobnej sytuacji w przyszłości. Należy także pamiętać o stworzeniu odpowiedniej izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej (w zależności od warunków panujących na terenie obiektu i rodzajów wód).

Do osuszania budynków oraz ich ponownej izolacji stosuje się także inne metody. Działaniami tymi zajmują się specjalne ekipy budowlane korzystające z nowoczesnych sprzętów oraz doskonałych jakościowo materiałów. Można tu wymienić np. metodę mikrofalową lub elektroosmozy, która pozwala na dalszą eksploatację budynku. Kluczowe jest tutaj stworzenie izolacji podłogi w piwnicy, którą wykonuje się korzystając ze specjalnych materiałów izolacyjnych, zabezpieczających przed przedostaniem się wody oraz wilgoci. Koniecznością jest, aby budynek miał zamontowaną izolację poziomą, która będzie połączona z nowo powstającą izolacją podłogi. Jeżeli budynek nie posiada izolacji poziomej (co zdarza się szczególnie w wypadku obiektów wykonanych z kamienia lub cegły), sprawa staje się bardziej skomplikowana. Najłatwiej (choć jest to czasochłonna metoda) jest wtedy podciąć ściany i ułożyć w szczelinach warstwę papy lub folii a potem wypełnić je betonem lub innym materiałem. Wszystkie czynności muszą zostać wykonane wyjątkowo starannie i zostać wcześniej dokładnie rozplanowane, bo tylko to zapewni satysfakcjonujące rezultaty prac.

Do nieinwazyjnych metod zaliczyć można te wykorzystujące iniekcje. Robiąc w ścianie otwory i wypełniając je specjalnymi substancjami można je jednocześnie wysuszyć i stworzyć odpowiednią warstwę izolacyjną. Odpowiednie osuszanie budynków poprzez wysuszenie murów oraz poprawa ich szczelności za pomocą odpowiednich środków powoduje, że są one odporne na działanie wilgoci, wód gruntowych a także pojawianie się wykwitów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje Adobe Flash.

Kliknij tutaj i pobierz dokument PDF aby zobaczyć miejsca przeznaczenia produktów Ultrament w wybranej sekcji zastosowań.


Osuszanie i renowacja